top of page
  • Facebook Social Icon

Airsoft je skvelá hra

tímová spolupráca, adrenalín, unikátny zážitok

Je to predovšetkým hra. Hra pre všetkých, ktorých aspoň trocha fascinujú skutočné zbrane, strieľanie na terč alebo majú potrebu adrenalínu, keď po nich niekto strieľa bez toho, aby im mohol ublížiť.

Airsoft vznikol v Japonsku, v polovici 70-tych rokov, po schválení obmedzujúcich zákonov, ohľadom skutočných zbraní. Z Japonska sa airsoft rozšíril do Číny, Hongkongu a Taiwanu. Dnes ho už pozná celý svet.

Airsoft sa hrá so zbraňami, ktoré sú vernými kópiami skutočných zbraní a vystreľujú ľahké plastové guličky s priemerom 6 alebo 8 mm a s hmotnosťou od 0,12 do 0,43 gramov (my používame najmä 0,20 až 0,25 g). Vystrelené guličky majú podľa typu a kvality zbrane rýchlosť 30-90 m/s. Pri tejto rýchlosti je zásah airsoftovou guličkou rozhodne znesiteľnejší, než zásah ťažkou, želatínovou, paintballovou guličkou. Pri dodržaní základných bezpečnostných pravidiel, hlavne ochrany očí ide o úplne bezpečný šport. Povinnou výbavou je teda ochrana očí, resp. tváre, ktorú Vám zabezpečíme priamo pred hrou.

Reálne bojové situácie pretavené do športovej formy

Máme pre Vás pripravených mnoho herných scenárov (vojenských aj policajných), ktoré zodpovedajú reálnym bojovým situáciám. Môže ísť o činnosť malej špeciálnej jednotky proti presile, dobývanie bunkra, hľadanie zostreleného pilota, obrana dôležitej pozície a pod.

Airsoft sa môže hrať ako tímový šport, alebo systémom každý proti každému. Máme pre Vás plne automatické airsoftové zbrane, ktoré dokážu vystreliť až 20 guličiek behom jedinej sekundy, užijete si tak s Vašimi priateľmi množstvo zábavy.

Pri dlhšom hraní má airsoft výborný vplyv na kondíciu, zlepšuje reflexy, sebaovládanie, učí Vás spoznávať sám seba, ale aj reagovanie na ostatných.

Ako pôvodom hra z Japonska - platí v nej na 100% dodržiavanie fair play.

Taktika

Základom airsoftu je taktika.

Úvod

Airsoft je (adrenalínový) šport simulujúci bojové situácie. Zároveň ide o tréning taktiky, tímovej akcie až po prežitie v boji. Ale predovšetkým je airsoft o zábave. Princípom je airsoft veľmi podobný paintballu, rozdiel je však viditeľný najmä pri používaných zbraniach a munícii. Tu je najzrejmejší rozdiel medzi paintballom a airsoftom – zatiaľ čo zásah v paintballe je neodškriepiteľný, pretože zasiahnutý je označkovaný farbou, u airsoftu je to otázka ‘priznania’ viac či menej bolestivého zásahu, otázka Fair Play.

V budove

Stavba na hranie airsoftu by mala byť opustená a bez divákov, ktorí nemajú ochranné okuliare. V budovách a malých priestoroch sa najlepšie hrá s malými zbraňami, manuálne, sa tu uplatnia lepšie ako napríklad v lese. K hre v budove sa viaže ešte jedna dôležitá vec – sila zbrane. Sila zbrane sa vyjadruje rôznymi hodnotami – najčastejšie ako rýchlosť vystreleného projektilu v: FPS (feet per second – stopách za sekundu), metroch za sekundu (m/s), alebo silou: stuny (jednoduché číslo, napr. 100), menej často energiou projektilu v Jouloch.

Kemper

V budove veľa hráčov uprednostňuje hru typu kemper (od anglického camping – kempovať), čiže sedieť a čakať kým niekto nepríde a toho potom zastreliť. Hra tohto typu môže byť niekedy veľmi zdĺhavá. Kempuje sa väčšinou na zle prístupných miestach s dobrým výhľadom. Je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi kempovaním a obsadením strategickej pozície, nakoľko kemperi väčšinou kempujú samostatne a na ľubovoľnom "zákernom" mieste. Najúčinnejšia obrana proti kemperom su granáty, alebo Rush-Attack (vtrhnutie viacerých útočníkov a vyčistenie priestoru, pričom straty sú prípustné). Môže sa stať, že keď kempujú všetci, tak sa hra ocitne na mŕtvom bode.

Je dobrý na obranu. Ale keď obranca bráni veľkú a neprehľadnú budovu (pomerne častý prípad) nie je problém ani pre útočníka sa infiltrovať a robiť to isté.

Frontálny útok

Keď je dosť hráčov, tak sa volí frontálny útok. Ten by sa mal koordinovať vysielačkami; vtedy sa kemperi dajú napadnúť súčasne z dvoch strán.

Boj za pohybu

Je takisto možnou taktikou, i keď bez granátov je útočník v nevýhode. Malé pohyblivé skupinky útočníkov však dokážu byť často prekvapujúco účinné.

bottom of page